Smiling Female Dentist Explaining Artificial Teeth

Protetyka to dziedzina medycyny czerpiąca pełnymi garściami z najnowszych technologii zajmująca się uzupełnianiem ubytków w ciałach pacjentów. Mogą to być protezy, narządy albo specjalne urządzenia wspomagające pracę narządów wewnętrznych. Możemy zatem protetykę podzielić na kilka kategorii:

  • protetykę słuchu (aparaty słuchowe itp.)
  • protetykę stomatologiczną (protezy zębów, implanty, uzupełnianie ukruszonych zębów, bądź innych braków)
  • protetykę ortopedyczną (protezy kończyn, stawów po wypadkach, w wyniku amputacji lub wad genetycznych)
  • protetykę naczyniową
  • protetykę okularową (wady wzroku – okulary, soczewki)

W ostatnich latach bardzo popularna stała się protetyka estetyczna. Wiele osób po przejściu ciężkich zabiegów i operacji poddaje się protetyce estetycznej uzupełniając wszelkie ubytki w ciele spowodowane walką z nowotworem lub wypadkiem. Medycyna rozwinęła się do tego stopnia, że można także przeszczepić kawałki skóry, aby pozbyć się poparzeń, a stosując komórki macierzyste odbudować w naturalny sposób praktycznie każdy narząd. Wszelkie protezy ruchowe nie wyglądają tak jak kiedyś. Stworzone są z nowoczesnych materiałów, są lekkie i pozwalają na pełen zakres ruchu sprawiając że niepełnosprawna osoba jest zdolna do wykonywania prawie wszystkich czynności, które potrafi zdrowy człowiek. Dawniej stosowano protezy zębów, dzisiaj przechodzi się na implanty pojedynczych. Nie wymagają takiej troski jak proteza, wyglądają dokładnie tak samo jak prawdziwe a do tego ich ceny z roku na rok stają się coraz mniejsze.

Protetyka

Post navigation


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>